Dźwięk w filmie

Często filmowcy zrzucają dźwięk w filmie na drugi plan, szczególnie w przypadkach relacji z event’ów lub krótkich filmów sportowych. W obu przypadkach naturalny dźwięk z otoczenia (dobrze nagrany) dodaje smaku produkcji, ale sam film może bez niego istnieć, a odbiorca zobaczy go z zaciekawieniem, jeżeli obraz jest dobry i dobrze dopasowany do podkładu muzycznego. Jednak w przypadku gdzie w filmie dochodzą wypowiedzi, zła jakość obrazu nie zniechęci tak odbiorcę, jak źle nagrany dźwięk. Przyznam szczerze, że sam długo nie przykuwałem dużej wagi do dźwięku, a to wielki błąd. W tym artykule chciałbym opisać jakie urządzenia do nagrywania dźwięku, zawsze znajdują się w naszym plecaku, które nie są drogie, a znacznie mogą poprawić dźwięk w nisko budżetowych produkcjach.  Zacznijmy od mikrofonu kierunkowego RODE VideoMic Pro.
rode videomic proJest to mikrofon, który zakupiliśmy już bardzo dawno temu i jest to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów, jakiego dokonaliśmy. Mikrofon ten do dziś jest polecanym mikrofonem kierunkowym przez wielu filmowców. Warto ustawić go na +20db, a w urządzeniu nagrywającym wyciszyć. W taki sposób otrzymamy dźwięk z mniejszymi szumami. Mikrofon ten sprawdza się w wielu przypadkach. Pamiętać jednak trzeba, że zbiera dźwięk w kierunku, w którym jest ustawiony, a co za tym idzie np. wszystkie odgłosy za osobą, która wypowiada się do kamery. Jeżeli chcemy tego uniknąć używamy mikrofonu kierunkowego na tyczce lub mikrofonu krawatowego. Jeżeli chodzi o ten drugi to na dzień dzisiejszy, zawsze mamy przy sobie RODE SmartLav+.
smartlav Najfajniejsze w tym mikrofonie jest to, że możemy podłączyć go do smartphone’a i za pomocą aplikacji, nagrywać dźwięk o wysokiej jakości, a sama osoba nagrywana, może po prostu schować telefon do kieszeni. Do synchronizacji wystarczy nam dźwięk nagrany przez kamerę lub za pomocą mikrofonu kierunkowego. Na początku ujęcia można np. klasnąć w dłonie do kamery, co również ułatwi synchronizację. Czasami korzystamy z mikrofonu dynamicznego, który ma lepsze właściwości niż powyższy mikrofon krawatowy, ale to tylko w przypadkach wywiadów prowadzonych przez reportera. Jeżeli chodzi o samą rejestrację dźwięku, korzystamy z rejestratora ZOOM H5.
zoom h5Jest to wielofunkcyjne urządzenie, które wszystkim polecam. Często dźwiękowiec na planie nagrywa z tyczki właśnie do tego uniwersalnego rejestratora. Mamy w tym urządzeniu możliwość pracy na czterech równoległych kanałach, czyli można np. podpiąć 4 mikroporty. Fajną opcją jest backup tzn. jeżeli dźwięk zostanie nagrany za głośno, wersja backup’owa jest o 6db cichsza co może uratować nagranie. Dodatkowo w pakiecie z ZOOM’em H5 dostajemy mikrofon typu XY. Samo urządzenie jest wielofunkcyjne z możliwością dokupienia innych mikrofonów danej marki (kierunkowego, dynamicznego). Obrazem możemy wywołać u odbiorcy wiele emocji. Jeżeli do tego dodamy dźwięk, możemy je jeszcze w znaczny sposób spotęgować! Każdy szanujący się filmowiec powinien traktować dźwięk w filmie równie ważnie jak obraz. Publiczność widzi tylko na jeden obraz w danym momencie, za to usłyszeć może dziesiątki różnych dźwięków w tym samym czasie!