Technika timelapse

Czym właściwie jest technika timelapse? Timelapse w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy upływ czasu. W filmie, technika timelapse pozwala zobaczyć procesy zbyt powolne dla ludzkiego oka. Każdy z Was spotkał się z ujęciami, gdzie widać poruszające się gwiazdy, chmury, zachód słońca itp. Pewnie nie jedna osoba, zastanawiała się, w jaki sposób one powstały.
01
Do realizacji tego typu ujęć prowadzą dwie drogi. Pierwsza z nich, najbardziej oczywista, to po prostu nagrywanie długiego filmu i przyspieszenie go podczas post-produkcji. Jednak kto chciałby gromadzić filmy trwające np. 3 godziny? Pomijając już wagę plików, żadna kamera nie jest niestety w stanie nagrać wyraźnych gwiazd w nocy (np. drogi mlecznej). Technika timelapse jest czasem tłumaczona jako film poklatkowy i tutaj właśnie pojawia się drugi sposób, który jest częściej stosowany.

04

Najpierw stawiamy aparat na solidnym statywie (podczas robienia zdjęć, aparat nie może się poruszyć), robimy zdjęcia co np. 6 sekund przez 100 minut. W ten sposób otrzymujemy 10 zdjęć na minutę i tym samym 1000 zdjęć po 100 minutach. Każda sekunda filmu składa się mniej więcej z 25 klatek, czyli dzieląc 1000 przez 25 otrzymujemy 40 sekundowy film pokazujący w szybkim tempie np. wschód słońca. Dzięki temu, że mamy 6 sekund pomiędzy zdjęciami, możemy ustawić czas naświetlania każdej klatki na 6 sekund, co da lepsze rezultaty w złym oświetleniu (np. w nocy). Pytanie tylko, w jaki sposób aparat będzie robił sam zdjęcia?

02

Otóż niektóre aparaty mają wbudowaną funkcję, gdzie dobieramy sami, co ile sekund ma je robić. Taka opcja jest np. w popularnym GoPro. Jeżeli nie ma takiej opcji to trzeba dokupić zewnętrzne urządzenia, które podłączamy wężykiem do aparatu i one wywołują spust migawki. Co dalej z uzyskanymi zdjęciami? Wrzucamy zdjęcia do obróbki. Obrabiamy jedno zdjęcie, a następnie zapisujemy wszystkie według tego wzoru. Później całą sekwencję zdjęć wrzucamy do programu do obróbki filmów. Tutaj dobieramy prędkość w zależności od upodobania, renderujemy i voila, mamy gotowy film. Do ujęć timelapse można dodatkowo użyć zmotoryzowaną szynę kamerową, głowicę czy kran kamerowy, co pozwala nadać ruch kamerze. Bardzo cenimy tą technikę i stosujemy ją często w naszych produkcjach.

03