Syrp Maroko

Podczas realizacji zdjęć w Maroko, mieliśmy okazję przetestować kilka ciekawych produktów firmy Syrp. Wszystko dzięki FOTO7 – polskiemu dystrybutorowi nowozelandzkiej marki.

Syrp specjalizuje się w produkcji urządzeń do realizacji filmów poklatkowych, tzw. timelapse’ów. Urządzenia służą również do wykonywania płynnych ujęć filmowych. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi, małej wadze oraz łatwym w obsłudze interfejsie, urządzenia znalazły wiele zwolenników na całym świecie.

Zacznijmy od najważniejszego produktu o nazwie Genie, dzięki któremu firma wybiła się na światowy rynek. Ciągłe poszukiwanie nowych lokacji pod ujęcia do różnych projektów oraz fakt, że dużo podróżujemy prywatnie z zamiarem uchwycenia coraz to nowszych kadrów, zmusza nas do ograniczenia wagi i wielkości sprzętu zabieranego wraz z nami. Genie jest idealnym produktem pod względem tych właśnie aspektów. Jego waga to 1,5kg, wymiary 10cm x 10cm x 10cm tworzące idealną bryłę o małej wadze oraz wygodnym do pakowania kształcie. Wnętrze tego małego urządzenia jest równie atrakcyjne. Genie łączy się z urządzeniami mobilnymi za pomocą bluetooth, poprzez aplikację, którą można darmowo pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android jak i iOS. W zależności od przeznaczenia, urządzenie może służyć do ujęć panoramicznych, bądź po zmianie dolnego mocowania, jako napęd do ruchu po danej jeździe kamerowej, kranie kamerowym itp. Wszystko dzięki lince, która wychodzi po dwóch stronach urządzenia tak jak na zdjęciu poniżej.

Syrp Genie Mini Morocco Time-Lapse Basic Home Productions

W naszym przypadku Genie służyło, jako napęd dla 60cm jazdy kamerowej tzw. slidera, co dawało nam możliwość precyzyjnego poruszania się w lewo i w prawo. Po zamocowaniu linek po bokach slidera i podłączeniu urządzenia do aparatu, łączymy się z nim za pomocą aplikacji, a następnie ustawiamy parametry takie jak czas naświetlania, interwały pomiędzy zdjęciami, no i oczywiście zakres ruchu (w tym przypadku w centymetrach). Ustawiając wyżej wymienione parametry, Genie sam zmienia i wyświetla czas, jaki potrzebuje na zrealizowanie danego ujęcia. Po zakończeniu wyświetla się magiczne hasło „finish”, po którym uzyskany materiał, gotowy jest do montażu.

Syrp Genie Mini Morocco Time-Lapse Basic Home Productions

Kolejnym produktem marki Syrp, jaki mieliśmy okazję przetestować jest Genie Mini. Wymiary tego małego urządzenia to 9cm x 9cm x 4cm, a waga to zaledwie 230 gram. To nie do pomyślenia, że jest w stanie udźwignąć sprzęt od 3 do 4 kilogramów w zależności od osi, dla jakiej jest przeznaczony. Genie Mini służy do obrotu sprzętu wokół własnej osi. Po połączeniu z aplikacją mamy do wyboru zakres obrotu (w tym przypadku w stopniach). Po zamocowaniu Genie Mini na Genie i połączeniu tych dwóch urządzeń za pomocą kabla, mamy możliwość pełnej kontroli w dwóch niezależnych osiach.

Jeszcze jeden Genie Mini, zamocowany na odpowiednim wsporniku (tak jak przedstawiono na zdjęciu poniżej) daje nam możliwość 3-osiowej kontroli.

Syrp Genie Mini Morocco Time-Lapse Basic Home Productions

Genie połączony jest z pierwszym Genie Mini za pomocą kabla. Drugi Genie Mini połączony jest z aparatem za pomocą kabla do spustu migawki. Ostatecznie łączymy się z wszystkimi trzema urządzeniami za pomocą aplikacji i dobieramy interesujące nas parametry. Po dobraniu odpowiednich ustawień i zakresu ruchu, mamy możliwość podglądu w czasie rzeczywistym jak przemieszczać będzie się zaprogramowane urządzenie. Jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki której możemy dokładnie precyzować ruch kamery (a nie jak dotychczas metodą prób i błędów, co w przypadku timelapse’ów jest bardzo czasochłonne). Oczywiście mamy możliwość korzystania z urządzeń w różnych kompilacjach np. z samych Genie Mini w dwóch osiach, tak jak na zdjęciu poniżej. Reszta to już kwestia wyobraźni!

Syrp Genie Mini Morocco Time-Lapse Basic Home Productions

Była to nasza pierwsza styczność z produktami firmy Syrp i śmiało możemy stwierdzić, że są one bardzo dobrze zaprojektowane pod względem działania oraz wykonania. Przyjemny design oraz niezawodny mechanizm czyni je pożądanymi gadżetami w niezbędniku filmowca. Cała konstrukcja po rozłożeniu spokojnie zmieściła się do plecaka (oczywiście bez slidera), co umożliwiło nam łatwe przemieszczanie się między lokacjami. Dodatkowym atutem jest cena. Produkty firmy Syrp charakteryzują się przystępnymi cenami. U konkurencji za urządzenie do precyzyjnej, trzy osiowej kontroli kamery, na pewno zapłacilibyśmy więcej. Polecamy wszystkim produkty marki Syrp i zapraszamy do śledzenia naszej strony: basichomeproductions.com

Syrp Genie Mini Morocco Time-Lapse Basic Home Productions